Knihy
Na konci listopadu (2023) jsme konečně po dvouletém úsilí vydali v nakladatelství Klenov český překlad knihy Rajka Grliće NEODVYPRÁVĚNÉ PŘÍBĚHY. Rajko Grlić patří mezi absolventy pražské FAMU a svými filmy si vydobyl světové renomé. Byl také virtuálním hostem Vsetínského filmového maratonu 2023 (v programu byla uvedena jeho téměř kompletní režijní filmografie).
Tiskovku k vydání knihy naleznete zde.
Kde knihu koupit: na kterékoliv projekci Filmového klubu Vsetín v kině Vatra, nebo třeba zde:
Neodvyprávěné příběhy - Rajko Grlić | Knihy Dobrovský (knihydobrovsky.cz)
Neodvyprávěné příběhy | internetové knihkupectví Knihy.cz
Neodvyprávěné příběhy - Rajko Grlić | Kniha na Alza.cz
Neodvyprávěné příběhy - Rajko Grlić - Megaknihy.cz
...
Anotace:
Kniha Neodvyprávěné příběhy je jakýmsi "imaginárním lexikonem filmových výrazů". Lexikon je sestaven podle písmen abecedy. Grlić v krátkých příbězích nezvyklým způsobem vypráví svůj filmový život na základě širšího okruhu událostí a lidí, kteří se v nich pohybovali. Grlić nabízí čtenáři zaznamenané vzpomínky, z nichž některé jsou zjevně důležité, některé zdánlivě nedůležité, ale vždy jsou spojeny s jeho vztahy s filmem. Přivádí nás do světa filmu a světových filmových hvězd, režisérů, herců. Vypráví příběh filmových festivalů v Pule nebo Motovunu, který založil. S "příběhy" se octneme na festivalu v Cannes, v Praze na FAMU nebo na setkání s Titem. Celou knihou je prodchnuta "filmová dimenze". Grlić sám o své knize říká, že "stopy jeho filmového života se vznášejí", a tak se je rozhodl představit veřejnosti poté, co dospěl k závěru, že "se celý život skrýval za své filmové hrdiny".
Kniha je inspirativní pro mladé filmaře a filmové odborníky. Doplňuje pohled na další významnou filmařskou osobnost z generace režisérů z Jugoslávie, kteří vystudovali FAMU na konci šedesátých let. Je ojedinělou výpovědí, která specifickým způsobem představuje Rajka Grliće jako filmaře a člověka, který má vlastní postoj k životu i k tomu, co vytvořil. Zdroj: Rajko Grlić: Neodvyprávěné příběhy (2023) – [pak] Poznámkový blok Pavla Kotrly (kotrla.com)
Rajko Grliće
Neodvyprávěné příběhy
Vydalo nakladatelství Pavel Kotrla — KLENOV, Bystřička,
roku 2023 jako svou 19. publikaci
Z chorvatského originálu Neispričane priče (Zagreb: Telegram, 2022)
doplněného o autorská rozšíření přeložil Jakub Novosad
Překlad předmluvy Gorana Markoviće Jiří Hrabal
Medailonek autora a odborná spolupráce Marie Barešová
Redakce Martin Lukáš
440 stran
Reference:
"Ano, jedná se skutečně o lexikon filmových pojmů seřazených abecedně. Autor začíná vždy velmi stručným vysvětlením pojmu souvisejícího s filmem. Poté odvypráví zpravidla několik krátkých příběhů ze svého života odehrávajících se v různých časech na různých místech světa (Praha a Česko jsou zmiňovány často...). Občas si i trochu vymýšlí nebo popisuje filmy, které nikdy nenatočil, či příběhy spojené s filmy různých světových režisérů. Když čtete Neodvyprávěné příběhy Rajka Grliće, máte pocit, jako byste otáčeli kaleidoskopem, ve kterém se barevné střípky různým způsobem uspořádávají do fantastických obrazců. Minuty a hodiny ubíhají a vaše fascinace neustává... Myslím, že tato kniha má potenciál okouzlit každého vnímavého čtenáře, nejen zarputilé fanoušky filmu či znalce balkánských reálií..." Jiří Fiala
Filmový klub Vsetín se podílel také na vydání těchto knih:
v nabídce Filmového klubu Vsetín již kniha není (vyprodali jsme ji). Lze ji ale ještě koupit u nakladatele: Česká škola neexistuje | NAMU
Nakladatelství Akademie múzických umění ve spolupráci s Filmovým klubem ve Vsetíně vydalo knihu významného srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje. Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vystudovala FAMU. Kniha vyšla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kinematografie. Křest knihy proběhne za přítomnosti autora knihy 3. dubna 2020 v Městské knihovně v Praze.
Kniha Česká škola neexistuje přináší jedinečný pohled na Československo očima cizince, který v Praze prožil jedno z nejdůležitějších období svého života. Goran Marković (* 1946), velká osobnost jugoslávské, resp. srbské kinematografie, studoval režii na FAMU v druhé polovině šedesátých let. Několik let po svém absolutoriu sepsal reflexi období, které bylo výjimečné nejen pro něj, ale také pro Československo. Autor komentuje každodennost socialistické společnosti i důležitý a dramatický úsek našich dějin kulminující v roce 1968. Ve stejné době zažívala filmová fakulta období své největší slávy, vyučovali zde například spisovatel Milan Kundera nebo režisér Elmar Klos. Mimořádné ovzduší přineslo také zvýšení počtu zahraničních zájemců o studium. Mezi nimi tvořili významnou skupinu studenti a studentky z Jugoslávie. Jejich "podezřelá" přítomnost vyvolávala řadu nečekaných situací. Popis těchto peripetií se v Markovićově podání mísí se zábavnými historkami ze života mladého muže. První české vydání je rozšířeno o trefnou předmluvu autorova pražského spolužáka, filmaře Rajka Grliće. Text knihy sepsaný před více než čtyřiceti lety významně aktualizuje také rozsáhlý rozhovor s režisérem Markovičem, který vedla filmová historička Marie Barešová. Dosud aktivní režisér, scenárista a dramatik v něm líčí svou uměleckou dráhu i politickou situaci v zemích bývalé Jugoslávie.
Kniha Česká škola je druhou publikací, na jejímž vydání se podílel Filmový klub Vsetín. Jeho prvním vydavatelským počinem byla kniha Slovinský film a František Čáp, která vyšla v nakladatelství Pavel Kotrla - Klenov. Vydání knihy Česká škola neexistuje souvisí jak s aktivitami Filmového klubu Vsetín, který již 12 let pořádá filmové přehlídky zaměřené na kinematografie zemí bývalé Jugoslávie, tak s činností distribuční společnosti Balkanfilm, která právě nyní přináší do českých kin nejnovější Markovićův film Delirium tremens.
Goran Marković
Česká škola neexistuje
Překlad ze srbštiny: Silvia Matúšová
Editor: Jiří Fiala
Vydala Akademie múzických umění v Nakladatelství AMU v Praze roku 2020
Spolupráce na vydání: Filmový klub Vsetín z. s.
144 stran
Cena: 179 Kč
Kde knihu koupit: na kterékoliv projekci Filmového klubu Vsetín v kině Vatra (nebo pošlete poptávku na fkvsetin@fkvsetin.cz)
Filmový klub ve Vsetíně, z. s. vydal výbor textů
slovinských autorů, které se věnují jugoslávské
exilové filmové tvorbě režiséra Františka Čápa.
Františka Čápa ve Slovinsku a v bývalé Jugoslávii
nelze přehlédnout. Je oslavován jako osobnost, která
v mladé poválečné republice pojala filmovou tvorbu
novátorsky. Čáp oprostil film od tolikrát omílané
partyzánské tematiky a přinesl do jugoslávského a
slovinského filmu nové žánry.
Publikace Slovinský film a František Čáp doplňuje
nepočetnou řadu knih o režisérovi logicky nutným
pohledem: hodnocením autora očima slovinských
filmařů a kritiků. Český čtenář tak získá ucelenější
obraz i o jugoslávské kariéře exulanta (režiséra
Babičky, Mlhy na blatech či Nočního motýla...), jehož
zahraniční filmy nesměly být v naší domovině po
čtyři desetiletí promítány.
Kniha je doplněna o kompletní filmografii Františka
Čápa a výběrovou bibliografii.
Překlad
ze slovinštiny: Jana Šnytová
Editor: Marie Barešová
Vydalo nakladatelství Pavel Kotrla - Klenov
Spolupráce na vydání: Filmový klub Vsetín z. s.
144 stran
Cena: 80 Kč