Knihy

Připravujeme k vydání knihu Rajka Grliće NEISPRIČANE PRIĆE

Původní chorvatské vydání
Původní chorvatské vydání

Filmový klub Vsetín se podílel také na vydání těchto knih:

Nakladatelství Akademie múzických umění ve spolupráci s Filmovým klubem ve Vsetíně vydalo knihu významného srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje. Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vystudovala FAMU. Kniha vyšla za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kinematografie. Křest knihy proběhne za přítomnosti autora knihy 3. dubna 2020 v Městské knihovně v Praze.

Kniha Česká škola neexistuje přináší jedinečný pohled na Československo očima cizince, který v Praze prožil jedno z nejdůležitějších období svého života. Goran Marković (* 1946), velká osobnost jugoslávské, resp. srbské kinematografie, studoval režii na FAMU v druhé polovině šedesátých let. Několik let po svém absolutoriu sepsal reflexi období, které bylo výjimečné nejen pro něj, ale také pro Československo. Autor komentuje každodennost socialistické společnosti i důležitý a dramatický úsek našich dějin kulminující v roce 1968. Ve stejné době zažívala filmová fakulta období své největší slávy, vyučovali zde například spisovatel Milan Kundera nebo režisér Elmar Klos. Mimořádné ovzduší přineslo také zvýšení počtu zahraničních zájemců o studium. Mezi nimi tvořili významnou skupinu studenti a studentky z Jugoslávie. Jejich "podezřelá" přítomnost vyvolávala řadu nečekaných situací. Popis těchto peripetií se v Markovićově podání mísí se zábavnými historkami ze života mladého muže. První české vydání je rozšířeno o trefnou předmluvu autorova pražského spolužáka, filmaře Rajka Grliće. Text knihy sepsaný před více než čtyřiceti lety významně aktualizuje také rozsáhlý rozhovor s režisérem Markovičem, který vedla filmová historička Marie Barešová. Dosud aktivní režisér, scenárista a dramatik v něm líčí svou uměleckou dráhu i politickou situaci v zemích bývalé Jugoslávie.

Kniha Česká škola je druhou publikací, na jejímž vydání se podílel Filmový klub Vsetín. Jeho prvním vydavatelským počinem byla kniha Slovinský film a František Čáp, která vyšla v nakladatelství Pavel Kotrla - Klenov. Vydání knihy Česká škola neexistuje souvisí jak s aktivitami Filmového klubu Vsetín, který již 12 let pořádá filmové přehlídky zaměřené na kinematografie zemí bývalé Jugoslávie, tak s činností distribuční společnosti Balkanfilm, která právě nyní přináší do českých kin nejnovější Markovićův film Delirium tremens.

Goran Marković

Česká škola neexistuje

Překlad ze srbštiny: Silvia Matúšová

Vydala Akademie múzických umění v Nakladatelství AMU v Praze roku 2020

Spolupráce na vydání: Filmový klub Vsetín z. s.

144 stran

Cena: 179 Kč

Knihu lze zakoupit: www.namu.cz, www.fkvsetin.cz, www.balkanfilm.cz



Filmový klub ve Vsetíně, z. s. vydal výbor textů slovinských autorů, které se věnují jugoslávské exilové filmové tvorbě režiséra Františka Čápa.

Františka Čápa ve Slovinsku a v bývalé Jugoslávii nelze přehlédnout. Je oslavován jako osobnost, která v mladé poválečné republice pojala filmovou tvorbu novátorsky. Čáp oprostil film od tolikrát omílané partyzánské tematiky a přinesl do jugoslávského a slovinského filmu nové žánry.
Publikace Slovinský film a František Čáp doplňuje nepočetnou řadu knih o režisérovi logicky nutným pohledem: hodnocením autora očima slovinských filmařů a kritiků. Český čtenář tak získá ucelenější obraz i o jugoslávské kariéře exulanta (režiséra Babičky, Mlhy na blatech či Nočního motýla...), jehož zahraniční filmy nesměly být v naší domovině po čtyři desetiletí promítány.
Kniha je doplněna o kompletní filmografii Františka Čápa a výběrovou bibliografii.

Slovinský film a František ČápVýbor textů slovinských autorů

Překlad ze slovinštiny: Jana Šnytová

Editor: Marie Barešová

Vydalo nakladatelství Pavel Kotrla - Klenov

Spolupráce na vydání: Filmový klub Vsetín z. s.

144 stran

Cena: 80 Kč