Filmový klub ve Vsetíně vydal knihu Rajka Grliće Neodvyprávěné příběhy

19.12.2023

Na konci letošního listopadu jsme konečně po dvouletém úsilí vydali český překlad knihy Rajka Grliće. Rajko Grlić patří mezi absolventy pražské FAMU a svými filmy si vydobyl světové renomé. Jeho poslední film Ústava byl uveden před nedávnem také v českých kinech. Filmový "lexikon" s názvem Neodvyprávěné příběhy je nyní k dostání v knihkupectvích a knižních e-shopech.

25. listopadu 2023 se sešel celý český produkční tým společně s autorem knihy, Rajkem Grlićem, v pražském kině Přítomnost. V kině zrovna probíhal literárně-filmový festival BalCan CrossOver, který tady pravidelně pořádá Jakub Novosad. A protože Jakub knihu také přeložil do češtiny, nemohla být vhodnější chvíle na uvedení knihy do české distribuce. Za účasti početné pražské chorvatské menšiny a mnoha našich českých přátel knihu pokřtila (jak jinak než chorvatským vínem) zplnomocněná velvyslankyně Chorvatska v ČR paní Ljiljana Pancirov.

Impulz k vydání knihy Neodvyprávěné příběhy dal nevědomky sám Rajko Grlić. Rajko totiž napsal krásnou předmluvu k našemu předchozímu vydání knihy Česká škola neexistuje (autor Goran Marković) a náhodou vyšlo najevo, že i on má na kontě knihu z filmařského života a je v ní také hodně o Praze a o Česku. Rajko nám také bezplatně poskytl práva na vydání knihy. Vlastně úplně bezplatně ne. V mailech mi pak psal, že to bude za pět piv, které spolu vypijeme, až kniha vyjde.

Kniha, kterou vsetínský filmový klub vydal jako svou třetí filmovou publikaci (v nakladatelství Klenov Pavla Kotrly) je na světě. Jsme Rajkovi velmi vděčni, že nám nezištně poskytl práva k jejímu vydání – a honorář byl zaplacen v jedné z mnoha pražských hospod pravým plzeňským...

Milan Kostelník