10. Evropská filmová inventura


pátek 10. 11. 2023

17:00

SLON (Made in Poland)

Słoń / Polsko 2022 / 93 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Kamil Krawczycki

Hledání sama sebe na malé vesnici. Intimní a jemný portrét vznikajícího vztahu.

Polské drama Slon je výjimečným debutem polského režiséra Kamila Krawczyckého. Strhující romance o mladém Bartkovi, jehož monotónní život na polské vesnici naruší příchod charismatického Dawida, vyniká autentickým vypravěčským stylem, nenucenými, ale nebývale silnými hereckými výkony a překrásnou kamerou.

19:10

CHLÉB A SŮL (Made in Poland)

Chleb i sól / Polsko 2022 / 99 min / nevhodné pro děti do 12 let / Damian Kocur

Líné léto na polském sídlišti. Kebab, street rap, Chopin.

Tymoteusz má před sebou kariéru klavírního virtuóze a přijíždí na prázdniny. Doma ho čeká odtažitá máma, mladší bratr a kamarádi z mokré čtvrti, s nimiž musí zabít vlekoucí se čas léta. Pod panelovým ambientem pitek, drog, flirtů a rasistických provokací se ale pomalu rozeznívá temný tón. Chléb a sůl je suverénní debut Damiana Kocura, který připomíná přesně zahranou filmovou partituru. Jedná se o úspornou, přitom pronikavou generační výpověď i drama o tom, jaké je to vrátit se domů a být tam sám sobě cizincem.

21:30

WHITE PLASTIC SKY

Műanyag égbolt / Maďarsko, Slovensko 2023 / 110 min / nepřístupné pro děti do 15 let Tibor Bánóczki, Sarolta Szabó

Budapešť roku 2123. Animované drama z dystopické budoucnosti.

V budoucnosti lidstvu docházejí zdroje a jedinou možností, jak přežít, je nemilosrdné pravidlo. Každý člověk po dosažení padesátého roku odevzdá své tělo, a to se postupně promění ve strom. Když ale psycholog Stefan s hrůzou zjistí, že se jeho žena Nóra dobrovolně rozhodla věnovat své tělo předčasně, rozhodne se ji zachránit. Vydává se na dramatickou cestu za její spásou, která je oba zavede až k podstatě lidství a lásky.


sobota 11. 11. 2022

9:30

R.M.N.

Rumunsko, Francie, Belgie, Švédsko 2022 / 125 min / nepřístupné pro děti do 15 let Cristian Mungiu

Jaké jsou hnací síly lidského chování? Drama z transylvánské vesnice.

Z práce v Německu se Matthias na Vánoce vrací do své vesnice. Chce se více zapojit do výchovy svého syna Rudiho. Stará se o svého otce Ottu a také touží vidět svou bývalou milenku Csillu. Přijetí několika nových dělníků do malé továrny, ale naruší klid komunity a dospělé začnou svírat skryté obavy. Přes tenkou slupku zdánlivého porozumění a klidu vyplouvají na povrch frustrace, konflikty a vášně.

12:10

ZÁZRAČNÝ APARÁT

And the King Said, What a Fantastic Machine / Švédsko, Dánsko 2023 / 88 min přístupné bez omezení / Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck

Poutavý a provokativní dokument o vývoji médií v posledních 150 letech.

Fascinující koláž videí zachycuje lidstvo posedlé obrazem a proplétá proslavené virální úryvky z naší kolektivní vizuální paměti, které přenášejí diváka v čase, prostoru a zkušenostech. Tato audiovizuální exploze nabádá ke změně pohledu na sebe i svět kolem nás. Film produkovaný Rubenem Östlundem (Trojúhelník smutku) přináší spoustu otázek, například jak daleko jsme schopni zajít pro nejvíce "lajků" a zhlédnutí.

14:10

LETNÍ SVĚTLO, A PAK PŘIJDE NOC

Sumarljós og svo kemur nóttin / Island 2022 / 111 min / nevhodné pro děti do 12 let Elfar Aðalsteins

Hravý příběh o vztazích, strastích a radostech na islandském venkově.

Film natočený podle stejnojmenné knihy slavného islandského autora Jóna Kalmana Stefánssona. Děj se odehrává v řídce osídlené vesnici na Islandu, kde všichni obyvatelé žijí daleko od sebe. Právě toto geografické zasazení je náležité pro tento svérázný a hřejivý soubor postav, vypovídající o tom, jak jsme si jako lidé podobní a zároveň odlišní. Příběh o snech a touhách, o životě, smrti a lásce.

16:40

JEANNE DU BARRY – KRÁLOVA MILENKA (Made in France)

Jeanne du Barry / Francie 2023 / 117 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Maïwenn

Příběh poslední milenky krále Ludvíka XV (Johnny Depp).

Jeanne, mladá dívka z chudých poměrů se zálibou v kultuře i jiných radostech života, díky své inteligenci a půvabu postupně stoupá po společenském žebříčku. Jako kurtizána se stane oblíbenkyní krále Ludvíka XV. Propukne mezi nimi vášnivé milostné pouto. Jeanne se naproti všem konvencím a správným mravům stěhuje do Versailles, kde její příchod vzbudí skandální povyk…

19:15

ANATOMIE PÁDU (Made in France)

Anatomie d'une chute / Francie 2023 / 150 min / nevhodné pro děti do 12 let

Justine Triet

Úspěšná spisovatelka je podezřelá z vraždy. Zlatá palma na MFF v Cannes.

Spisovatelka Sandra žije s manželem a nevidomým synem v odlehlé chatě ve francouzských Alpách. Jednoho dne je Samuel nalezen mrtev. Byla to sebevražda, nešťastná náhoda nebo má manželovu smrt na svědomí samotná Sandra? Režisérka Justine Triet natočila napínavé rodinné drama, které díky rafinovaně vystavěnému scénáři, nápadité režii a vynikajícím hereckým výkonům získalo na MFF v Cannes nejvyšší ocenění.

22:15

NEUVĚŘITELNÉ, ALE PRAVIVÉ (Made in France)

Incroyable mais vrai / Francie, Belgie 2022 / 74 min / nepřístupné pro děti do 15 let Quentin Dupieux

Brilantní a bizarní komedie o tajemství jednoho domu na předměstí.

Alain a Marie jsou na prohlídce domu na klidném předměstí. Realitní makléř je varuje, že to, co se skrývá ve sklepě, jim obrátí život naruby. Manželé jsou však ohromeni a nadšeni a rozhodnou se nemovitost koupit. Quentin Dupieux, jeden z nejexcentričtějších filmových tvůrců, s inteligentní lehkostí rozehrává satirický příběh o lidské posedlosti.

(Zdroje: Mezipatra, Artcam Films, AČFK, Film Europe, Aerofilms)

Vstupné:
1 film: 140 Kč
3 filmy: 330 Kč (110 Kč za jeden)
pro členy FK 300 Kč (100 Kč za jeden)
6 filmů: 600 Kč (100 Kč za jeden)
pro členy FK 510 Kč (85 Kč za jeden)
9 filmů: 810 Kč (85 Kč za jeden)
pro členy FK 630 Kč (70 Kč za jeden)
Průkaz FK 2023: 80 Kč

Pořádají: Dům kultury Vsetín a Filmový klub Vsetín