NAŠE AKCE

Filmový klub Vsetín organizuje každoročně dvě stěžejní filmové přehlídky. VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON zaměřený především na představování balkánských kinematografií a EVROPSKOU FILMOVOU INVENTURU, kteráje poskládaná z filmových novinek vybraných napříč celou Evropou. Kromě toho organizuje či v minulosti řadu dalších větších či menších akcí souvisejících s filmem.

Seznam Vsetínských filmových maratonů zaměřených především na kinematografie balkánských zemí:

24. VSETÍNSKÝ filmový maraton - Z jihu na sever aneb balkánská Skandinávie a skandinávský Balkán

23. VSETÍNSKÝ filmový maraton - BiH film, Emir Hadžihafizbegović

22. VSETÍNSKÝ filmový maraton 2020 - 50 let lásky a svobody v jugoslávském a srbském filmu, Miloš Radivojević

21. VSETÍNSKÝ filmový maraton 2019 - Chorvatský film 2011 - 2018, Ivo Gregurević

20. VSETÍNSKÝ filmový maraton 2018 - Srbský film 2012 - 2017, Goran Marković

19. VSETÍNSKÝ filmový maraton 2017 - Nový slovinský film / František Čáp ve slovinském filmu

18. VSETÍNSKÝ filmový maraton 2016 - Čtvrtstoletí bosensko-hercegovského filmu

17. VSETÍNSKÝ filmový maraton 2015 - VIVAT MAKEDONIE!

16. VSETÍNSKÝ filmový maraton 2014 - CINEMA MONTENEGRO

15. Letní filmový maraton 2013 - Chorvatský film 21. století

14. Letní filmový maraton 2012 - Srbský film 1991 - 2011

13. Letní filmový maraton 2011 - Bulharský film / Evropští vítězové

12. Letní filmový maraton 2010 - Makedonský film / Vítězové evropských filmových festivalů

11. Letní filmový maraton 2009 - Tentokrát na Balkáně / Slovinský film

10. Letní filmový maraton 2008 - Tenkrát na Balkáně / Rumunský film

9. Letní filmový maraton 2007 - Současný čínský film / Objevte Bulhary

Vsetínský filmový maraton

Více na stránkách www.vsetinskyfilmovymaraton.cz

Vsetínský filmový maraton (dříve Letní filmový maraton) připravuje již od roku 1999 Filmový klub Vsetín. Organizační tým byl od začátku složen výhradně z dobrovolníků, kteří přehlídky pořádali nezištně, čistě z lásky k filmu. A tak je tomu doposud. Rozdíl je ale v tom, že se již nejedná o malou akci pro členy Filmového klubu Vsetín, ale o akci, která překročila významem hranice regionu a přijíždí na ni diváci z celé České republiky a také ze Slovenska. K této změně došlo v roce 2008, kdy byl program poprvé zaměřen na Balkán. Když v následujícím roce festivalových diváků znova přibylo, rozhodli se organizátoři v mapování balkánské kinematografie pokračovat a do dnešních dnů připravili již 12 ročníků. Diváci přijíždí do Vsetína především kvůli unikátnímu programu, který je poskládán téměř výhradně z filmů mimo českou distribuci, ale také kvůli příjemné, takřka rodinné, atmosféře přehlídky.

Od roku 2008 do roku 2019 byly programy festivalu zaměřené na představování kinematografií zemí Balkánského poloostrova. Program většiny ročníků byl zacílen na filmy ze zemí bývalé Jugoslávie s větším důrazem na aktuální dění v jednotlivých kinematografiích. Po dvou ročnících bylo věnováno Srbsku, Chorvatsku, Makedonii a Slovinsku. Jeden ročník představil kinematografii Čené Hory a další dva byly sestaveny z filmů natočených v Bosně a Hecegovině. Kromě toho se mohli diváci seznámit s bulharským a rumunským filmem. Zajímavý kompilát filmů natočených v Jugoslávii a v Srbsku přinesl 22. ročník přehlídky, který nesl podtitul 50 let lásky a svobody v jugoslávském a srbském filmu, který přinesl mimo jiné rozsáhlý režisérský profil Miloše Radivojeviće.

EVROPSKÁ FILMOVÁ INVENTURA

Přehlídka evropských filmových novinek z české distribuce. Poprvé jsme ji uskutečnili v roce 2014 a od té doby jsme ji (s výjimkou covidového roku 2021) pořádali vždy v posledním lednovém týdnu. Od roku 2022 se přehlídka přesune do listopadu (takže v tomto roce budou Evropské filmové inventury dvě).

Balkánské filmové návraty a inventury

Mezi lety 2011 až 2017 organizoval Filmový klub ještě druhou přehlídku zaměřenou na balkánskou kinematografii. Akce se jmenovala nejprve Balkánské filmové návraty a do jejího programu se dostávaly jednak filmy ze Vsetínských filmových maratonů, které byly hrány v méně navštěvovaných časech, ale také filmy, které doplňovaly témata předchozích maratonů. Později se akce změnila na Balkánskou filmovou inventuru a v programu se objevovaly hlavně balkánské novinky z české distribuce. Jednalo se jednak o filmy společnosti Balkanfilm, kterou členové Filmového klubu založili, ale i o tituly jiných distribučních společností, které po vzoru Balkanfilmu začaly do česka vozit filmy z balkánbského regionu.

Filmové semináře a další

Filmový klub Vsetín uspořádal řadu filmových seminářů a dalšíchakcí spojených s filmech. Několik let pořádal u příležitosti vzniku republiky seminář Ať žije republika nebo pořádal Silvestrovské filmové dýchánky. V současnosti předstvuje v semináři Made in Poland polské filmové novinky...

Zájezdy

Uspořádali jsme již tři zájezdy za filmem, poznáním a turistikou. To vše zcela nezištně. Vybrali jsme vždy místo, a film, který s ním souvisí. Českou premiéru chorvatského filmu Tovaryšstvo Ježíšovo jsme promítli na hradě Košumberk, na kterém se odehrává stejnojmenný román Jiřího Šotoly jenýž byl režisérovi Silvijovi Petranovićovi předlohou. Premiéry se zúčastnil také režisér filmu.

Navštívili jsme Litoměřicko a v pevnosti v Terezíně promítli srbský film Gavrilo Princip - proces. Atentátník Princip byl v pevnosti uvězněn a těsně před koncem 1. světové války zde zemřel.

A do třetice jsme uspořádali zájezd do Banské Štiavnice a zde zhlédli film Piargy za účasti jeho režiséra Iva Trajkova. Piargy se natáčely mimo jiné právě v Banské Štiavnici. Film je inspirován novelou Františka Švantnera, který děj situoval do vsi Piargy. Stejnojmenná ves se nachází poblíž Banské Štiavnice (dnes se ale jmenuje Štiavnické Bane)