Tipy na filmy z programu 26. Vsetínského filmového maratonu

ČESKÁ ŠKOLA V JUGOSLÁVSKÉM FILMU

Pátek až neděle 19. 4. – 21. 4. 2024 v kině Vatra Vsetín

CO SI NENECHAT UJÍT NA VSETÍNSKÉM FILMOVÉM MARATONU

Vsetínský filmový maraton s pořadovým číslem 26 se uskuteční v kině Vatra Vsetín o víkendu od 19. do 21. dubna 2024. Kolekci složenou z filmů Rajka Grliće, Srđana Karanoviće, Gorana Markoviće, Gorana Paskaljeviće a Lordana Zafranoviće, absolventů pražské FAMU doplní také balkánské novinky. Program přehlídky nabídne celkem 14 filmů a on-line besedu s režiséry těchto filmů. Její organizátoři z Filmového klubu Vsetín nabízejí několik tipů na filmy, které by si diváci neměli nechat ujít.

Slavnostní zahájení přehlídky proběhne před druhým filmem v 19 h. Organizátoři vybrali pro tuto příležitost novější snímek Gorana Paskaljeviće Sen zimní noci. Jeho překladatel Petr Hubáček o něm říká: "Je to hluboce lidský příběh, který bude v hlavách diváků ještě dlouho rezonovat."

Dramaturg přehlídky Jiří Fiala se tradičně zdráhá doporučit pouze jediný film, přesto nakonec udělal výjimku: "Mým tipem je snímek Kordon Gorana Markoviće (sobota 20. 4., 16 hodin), který se odehrává v roce 1997 během masivních protestů proti totalitním praktikám režimu Slobodana Miloševiće. Myslím si, že je dnes minimálně stejně aktuální, jako byl v době svého vzniku. Politici "miloševićovského" typu totiž stále dokáží oslovovat masy, což dnes pociťujeme i ve středoevropském prostoru."

Produkční kina Vatra Petr Mašata vybral jako svůj programový tip český film Lordana Zafranoviće Má je pomsta: "Snímek svou atmosférou připomíná třeba filmy Davida Lynche (slavná Lost Highway ale byla natočena až o dva roky později). V době svého vzniku zůstalo toto dílo nepochopeno a v kinech propadlo, nevyšlo na DVD, není na VOD a nereprízuje se v televizi. Pro masové publikum zvědavé na populární české herce byl film v půli devadesátek asi příliš komplikovaný. Alternativní publikum ho pak považovalo za další komerční projekt s Bartoškou a Chýlkovou a cestu si k němu nenašlo. Příležitost docenit po letech tento film nabízí právě letošní Vsetínský filmový maraton. Hlavní večerní sobotní čas je mu věnován zcela oprávněně."

Balkánský film nemá výhradně mužské hrdiny, i když ti převládají. Celkem příznačný je v tomto směru film, na který poukazuje Magda Holinková Čunková, která se na maratonu stará o skvělé občerstvení: "Nenechejte si ujít film Virdžina (neděle 21. 4., 11:40 hodin) srbského režiséra Srđana Karanoviće, který vás zavede do hornatého chorvatského vnitrozemí konce 19. století. Rodiny, ve kterých se nenarodil mužský potomek bývaly v tomto chudobném kraji považovány za prokleté. Příběh dívky, kterou její rodina vydává od narození za chlapce se zakládá na skutečných událostech. Jedná se o úplně poslední jugoslávský film, který natáčeli filmaři již za zvuků prvních výstřelů občanské války na začátku 90. let minulého století a v české filmové distribuci nebyl, podobně jako drtivá většina filmů z programu, nikdy uveden."

Také předseda Filmového klubu Vsetín Milan Kostelník vyzdvihuje jeden film z bohatého programu: "V loňském roce jsme uvedli v rámci České republiky naprosto unikátní režisérský profil Rajka Grliće a ze strany diváků jsme zaznamenali mimořádně pozitivní ohlasy. To nás vlastně přivedlo na myšlenku sestavit letošní maraton z filmů tzv. "pražské školy", do které Rajko Grlić patří. A tak jsem nesmírně rád, že vám letos můžeme nabídnout jeho satirický snímek Štěstí pro tři (sobota 20. 4. 11:45 hodin), který se nám i přes veškerou snahu nepodařilo sehnat v loňském roce."

Jako bonus lze chápat zařazení dvou balkánských filmových novinek. Jejich prostřednictvím si mohou diváci udělat srovnání mezi tvorbou aktuálně nejstarší a nejmladší filmařské generace, která natáčí hrané filmy v prostoru bývalé Jugoslávie. Do programu jsou zařazeny oceňované snímky z nedávné minulosti – svižný krimi thriller Lichvář (sobota 20. 1. 14:00 hodin) a intimní vztahové drama Můj ranní smích (neděle 21. 4., 9:30 hodin). Jedná se v obou případech o ryze autorské filmy režisérů, kterým je dnes tolik, jako bylo představitelům "pražské školy", v době, kdy natáčeli své první celovečerní filmy.

Přehlídka začne jako obvykle v pátek v 17 hodina a poběží až do nedělního odpoledne. V sobotu i v neděli startuje program již v 9:30 hodin.

PODPOŘTE 26. VSETÍNSKÝ FILMOVÝ MARATON

Vsetínský filmový maraton pořádají nezištně organizátoři z Filmového klubu Vsetín. Jejich záměrem je připravit každoročně unikátní přehlídku, která přiláká diváky ze Vsetína a okolí, ale i ze vzdálenějších koutů Česka či Slovenska. Náklady na její uspořádání ale nepokryjí peníze ze vstupného. To se organizátoři snaží udržet na cenově dostupné úrovni mimo jiné i zvýhodněním diváků, kteří si zakoupí celoakční akreditaci či vstupenku na více filmů. Akreditační poplatky zůstaly navzdory zvyšujícím se cenám na loňské úrovni. Novinkou je možnost zakoupení mecenášské akreditace v hodnotě 2000 Kč. Touto částkou může kdokoliv přispět na pokrytí nákladů spojených se zorganizováním Vsetínského filmového maratonu. Mecenáš získá dva zajímavé bonusy, ale především zvýší pravděpodobnost, že akce do budoucna nezanikne z důvodu nedostatku finančních prostředků.

Vsetínský filmový maraton – tradiční setkání s balkánskými filmy pořádá Filmový klub ve Vsetíně z. s. Hlavním partnerem je společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podporuje město Vsetín a firmy z regionu.

Aktuální informace o přehlídce zjistíte na www.vsetinskyfilmovymaraton.cz