PROJEKCE CHORVATSKÝCH FILMŮ V KINĚ VATRA NAVŠTÍVILO 500 DIVÁKŮ

RAJKO GRLIĆ + nový chorvatský film

Pátek až neděle 21. –23. 4. 2023 v kině Vatra Vsetín

Projekce chorvatských filmů v kině Vatra navštívilo 500 diváků

O víkendu před svatým Jiřím úspěšně proběhl v kině Vatra 25. Vsetínský filmový maraton. Nabídl unikátní kolekci filmů nestora chorvatské kinematografie Rajka Grliće a průřez novou chorvatskou kinematografií. Přehlídku doplnila výstava fotografií Nina Marcucciho nazvaná Nádherné Chorvatsko a beseda s Rajko Grlićem.

Čtrnáct celovečerních filmů a on-line besedu s režisérem Rajko Grlićem vidělo od pátku 21. dubna do neděle 23. dubna celkem 500 diváků. Kromě místních filmových fanoušků přicestovalo do Vsetína
i několik desítek návštěvníků z různých koutů České republiky či ze Slovenska. Vsetínský filmový maraton je tak jednou z mála kulturních akcí, jejíž věhlas přesahuje hranice vsetínského regionu. Slavnostního zahájení přehlídky se zúčastnila i velvyslankyně Chorvatské republiky J.E. Ljiljana Pancirov a představitelé města Vsetína.

Program přehlídky byl výjimečný hned z několika důvodů. Většinu filmů bylo možné zhlédnout v českém kině vůbec poprvé. Tyto filmy totiž nikdy nebyly v české distribuci a organizátoři z Filmového klubu a jejich přátelé je přeložili a otitulkovali speciálně pro Vsetínský filmový maraton. Program přinesl takřka kompletní režisérský profil filmů Rajka Grliće, který na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vystudoval pražskou FAMU a v bývalé Jugoslávii patří mezi nejvýznamnější filmaře. Dramaturg programu Jiří Fiala k tomu dodává: "Mám radost z toho, že se nám podařilo zajistit a připravit k projekci 8 z jedenácti Grlićových filmů a ještě větší z toho, že se nám podařilo uspořádat s ním v kině živou on-line besedu. Myslím, že na ni účastníci letošního Maratonu nezapomenou, protože se ukázalo, že Rajko není jen výborný filmař, ale také skvělý člověk. Také průřez současnou chorvatskou kinematografií byl myslím velmi reprezentativní a českým filmařům nastavil nekompromisní zrcadlo tím, jak ukázal, že natočit kvalitní film lze i bez velkého rozpočtu." Spokojený s průběhem přehlídky je i předseda Filmového klubu Vsetín Milan Kostelník a dodává: "Oproti loňskému roku jsme měli na projekcích o sto diváků více. A to i přes nádherné počasí, které nahrávalo více nejrůznějším venkovním aktivitám. Dokazuje to, že má balkánská kinematografie, kterou už od roku 2007 systematicky mapujeme, stále velký potenciál oslovit diváky."

Filmový klub Vsetín se svou činností nesoustřeďuje jen na Balkán. Do konce školního roku chystá ještě několik projekcí filmů z různých zemí a různých žánrům. Tyto projekce se snaží obohatit jak lektorskými úvody, tak třeba besedami s odborníky na témata, které filmy přinášejí. Hned následující projekci dokumentu Good old Czechs o českých letcích působících za 2. světové války doplní beseda s Janem Evjákem o osudech válečných letadel po válce. Také na konci května u italského filmu Díra proběhne diskuse s odborníkem. O speleologii pohovoří Dr. Ivo Baroň.

Vsetínský filmový maraton – tradiční setkání s balkánskými filmy pořádal Filmový klub ve Vsetíně z. s. pod záštitou velvyslankyně Chorvatské republiky v ČR J. E. Ljiljany Pancirov. Hlavním partnerem byla společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podpořilo město Vsetín a firmy z regionu.

Další informace najdete na www.vsetinskyfilmovymaraton.cz nebo www.fkvsetin.cz