Na „Filmovce" s Rajkem Grličem

Jiří Fiala, Milan Kostelník, Rajko Grlić

V pátek 28. července 2023 začala v Uherském Hradišti 49. Letní filmová škola, přezdívaná v Hradišti krátce "filmovka". Tato akce je největším setkáním nejen klubistů sdružených ve filmových klubech po celé republice, ale i obyčejných fandů filmu jako takového. Pořadatelem "filmovky" je Asociace českých filmových klubů, jejímž členem je i náš vsetínský filmový klub.

Dramaturgové filmovky připravují akci prakticky celý rok předem. Využívají přitom také zkušenosti našeho klubu s balkánským filmem. Před dvěma lety tak letní filmová škola hostila světově proslulého srbského režiséra Gorana Markoviče, jehož účast byla koordinována naším klubem. Společně jsme tam oslavili křest českého překladu jeho knihy Česká škola neexistuje. Vydání této knihy zajistil vsetínský filmový klub.

Také letošní "filmovka" byla festivalem, kde jsme byli aktivní. Přispěli jsme k zajištění osobní návštěvy uznávaného chorvatského režiséra Rajka Grliče. Rajko Grlič přijel jenom na tři dny a měl náročný program. V pátek převzal Výroční cenu AČFK za propojení s českým filmovým prostředím během studií na FAMU, která ukončil v roce 1970. AČFK ocenila široký záběr režisérovy tvorby a rozmanitost jeho filmografie, která prostřednictvím tragikomedií i dramat dovedně analyzuje specifika života v jugoslávském prostoru. V sobotu jsme měli s Jirkou Fialou možnost moderovat pořad Lekce filmu podle Rajka Grliče. Bylo to velice zajímavé povídání o tom, proč a jak Rajko točí filmy. Milá byla také naše neformální setkání s Rajkem v nejrůznějších restauracích Uherského Hradiště... Nadšeně se také potkal se svými dávnými přáteli: Janem Gogolou starším nebo spolužákem z FAMU – slovenským režisérem Dušanem Trančíkem. Pro "filmovku" jsme také připravili uvedení tří jeho filmů. Diváci tak mohli díky našemu přičinění filmy Karaula, Jen jednou se miluje a v žádné filmové distribuci na světě neuvedený film Josephine s Miroslavem Vladykou v hlavní roli. Jeho filmový profil byl završen doposud posledním velmi oceňovaným filmem Ústava, který se v minulosti dostal také do české distribuce.

Pro nás bylo osobní setkání s Rajkem velmi povzbuzující. Domluvili jsme se na jeho účasti na pražském festivalu BalCan CrossOver, kde chceme realizovat křest jeho knihy Neodvyprávěné příběhy, kterou Filmový klub ve Vsetíně připravuje pro český knižní trh. Rajko také přislíbil spolupráci pro další ročník Vsetínského filmového maratonu, který se uskuteční v době od 19. - 21. dubna 2024. Ten by měl přinést profil tzv. pražské nebo české školy. Jeho program bude poskládán z filmů jugoslávských režisérů, jenž na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vystudovali pražskou FAMU. Srdečně zveme!

Milan Kostelník – předseda Filmového klubu ve Vsetíně.