Mítink Bělehrad-Záhřeb-Vsetín – to byl Vsetínský filmový maraton 2024

23.04.2024

O víkendu před svatým Jiřím úspěšně proběhl v kině Vatra 26. Vsetínský filmový maraton. Toto tradiční setkání milovníků balkánské kinematografie nabídlo unikátní kolekci dvanácti filmů režisérů tzv. české školy jugoslávského filmu. Přehlídku děl Rajka Grliće, Srđana Karanoviće, Gorana Markoviće, Gorana Paskaljeviće a Lordana Zafranoviće, kteří se na konci 60. let vydali z Jugoslávie studovat režii na pražskou FAMU, korunovala on-line beseda se třemi z těchto legendárních tvůrců. Program doplnily také dvě srbské filmové novinky.

Čtrnáct filmů vidělo od pátku 19. dubna do neděle 21. dubna celkem 500 diváků. Kromě místních filmových fanoušků přicestovalo do Vsetína i větší množství návštěvníků z různých koutů České republiky či ze Slovenska. Vsetínský filmový maraton je tak jednou z mála kulturních akcí, jejíž věhlas pravidelně přesahuje hranice vsetínského regionu.

Program přehlídky byl výjimečný hned z několika důvodů. Byl postaven výhradně z filmů, které nejsou v české distribuci, tudíž je není možné vidět v žádném jiném českém kině. Organizátoři z Filmového klubu a jejich přátelé je získali, přeložili a otitulkovali speciálně pro Vsetínský filmový maraton. Takto rozsáhlá přehlídka filmů tzv. české školy (někdy se uvádí jako pražská škola) se v Česku uskutečnila vůbec poprvé. Nejzajímavějším momentem přehlídky byla nepochybně živá on-line beseda s režiséry. Diváci v kině Vatra si mohli promluvit s Rajkem Grlićem, Goranem Markovićem a Lordanem Zafranovićem, kteří na ně shlíželi z plátna kina. Mítink mezi Bělehradem, Záhřebem a Vsetínem se nesl ve velmi přátelském duchu a diváci se dozvěděli spoustu zajímavostí o tvorbě zmíněných režisérů, o jejich postojích či životě.

Vsetínský filmový maraton – tradiční setkání s balkánskými filmy uspořádal Filmový klub ve Vsetíně z. s. Hlavním partnerem byla společnost Dům kultury Vsetín. Přehlídku podpořilo město Vsetín a firmy z regionu.

Na Vsetínský filmový maraton volně naváže také následující akce Filmového klubu Vsetín, která proběhne ve středu 8. května. Bude to projekce dokumentu Vyšetřovatel jehož ústřední postavou je Vladimir Dzuro, vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu pro vyšetřování válečných zločinů v bývalé Jugoslávii. Také tuto projekci by měla doplnit on-line beseda právě s Vladimirem Dzuro.