9. Evropská filmová inventura

Tisková zpráva ze dne 11. 10. 2022

EVROPSKÁ FILMOVÁ INVENTURA
Kino Vatra Vsetín / 4. - 5. 11. 2022

Ve dnech 4. - 5. listopadu (pátek a sobota) se uskuteční v kině Vatra dvoudenní přehlídka současných evropských filmů. V roce 2022 to tak bude už druhá akce stejného jména, neboť Evropská filmová inventura se konala také v lednu. Naštěstí je kvalitních evropských filmů dostatečné množství
a vybraných 9 snímků tak nabízí širokou zeměpisnou i žánrovou pestrost, kterou korunuje Trojúhelník smutku - vítězný film z Cannes. Přehlídku organizuje kino Vatra ve spolupráci s Filmovým klubem Vsetín.

Přehlídku zahájí v pátek 4. listopadu v 17 hodin rakouský dokument Můj otec, kníže, který natočila Lila Schwarzenberg, dcera českého politika a šlechtice Karla Schwarzenberga. Následovat bude francouzské kostýmní romantické drama Ztracené iluze podle románu H. de Balzaca. Páteční večer uzavře gangsterka Nosoroh odehrávající se v divokých 90. letech na Ukrajině.

V sobotu 5. listopadu začíná program už v 9:30 hodin ráno a to originálním rumunským detektivním dramatem Zázrak. Útrapy maďarských vojáků za 2. světové války v Rusku bez příkras zobrazuje drama Přirozené světlo, na jehož vzniku se kromě Maďarska podílelo i Německo, Lotyšsko a Francie. Znepokojujícím pohledem do narušených rodinných vztahů je další rumunský film Mikádo, který byl uveden na MFF ve Zlíně.

Závěrečnou filmovou trojici, která reprezentuje oblíbené skandinávské kinematografie, odstartuje
5. 11. v 16:40 dánská komedie Divoch. Na Islandu se odehrává poetické i syrové drama o dospívání s názvem Krásné bytosti. Celá přehlídka vyvrcholí uvedením nejdiskutovanějšího evropského filmu současnosti - satirickou komedií Trojúhelník smutku.

Diváci si mohou koupit vstupenky na jednotlivé filmy nebo zvýhodněné vstupné na 3, 6 či 9 filmů. Další slevu získají členové filmového klubu.

Další informace budou zveřejněny na www.kinovatra.cz a www.fkvsetin.cz.

Program přehlídky:

pátek 4. 11. 2022

MŮJ OTEC, KNÍŽE

Rakousko, ČR 2022 / 88 min / přístupné bez omezení / Lukas Sturm, Lila Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg v rozhovoru s dcerou Lilou. Nezvykle otevřený dokument.

ZTRACENÉ ILUZE

Francie, Belgie 2021 / 144 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Xavier Gianolli

Romantické historické drama z Paříže 19. stol. podle románu H. de Balzaca.

NOSOROH

Ukrajina, Německo, Polsko 2021 / 101 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Oleh Sencov

Cesta vzhůru zločineckým gangem. Kriminální drama z Ukrajiny 90. let.

sobota 5. 11. 2022

ZÁZRAK

Rumunsko, ČR, Lotyšsko 2021 / 118 min / nevhodné pro děti do 12 let / Bogdan George Apetri

Policejního detektiv odhaluje příběh mladé jeptišky, který ho přivede k zázraku.

PŘIROZENÉ SVĚTLO

Maďarsko, Lotyšsko, Francie, Německo 2021 / 103 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Dénes Nagy

Syrové drama o putování maďarských vojáků v Rusku za 2. světové války.

MIKÁDO

Rumunsko, ČR 2021 / 96 min / nevhodné pro děti do 12 let / Emanuel Parvu

Rodinné drama. Neopatrné jednání způsobí tragédii, kterou už nelze vrátit.

DIVOCH

Dánsko 2021 / 103 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Thomas Daneskov

Severská komedie o muži v krizi, který chtěl žít jako divoch, ale nějak se mu to vymklo.

KRÁSNÉ BYTOSTI

Island, Dánsko, Švédsko, Nizozemí, ČR 2022 / 123 min / nepřístupné pro děti do 15 let / Gudmundur Arnar Gudmundsson

Poetické i syrové drama o magické hranici mezi dětstvím a dospělostí.

TROJÚHELNÍK SMUTKU

Švédsko, Francie, VB, Německo 2022 / 147 min / nevhodné pro děti do 12 let / Robert Östlund

Satirická komedie, která nenechá na nikom nit suchou. Vítěz Zlaté palmy v Cannes.

Zpracoval: Petr Mašata